19.10.2018 / Gösterim Sayısı : 90

NEVŞEHİRDE NADAS ALANLARI DEĞERLENDİRİLİYOR

#Göre Hububat Tohumu Dağıtımı

NEVŞEHİRDE NADAS ALANLARI DEĞERLENDİRİLİYOR

 

Tarım ve Orman Bakanlığımızca başlatılan, Nevşehir'in de içinde bulunduğu Orta Anadolu Bölgesindeki 9 ilde  Nadas alanlarının değerlendirilmesi ve Baklagil üretiminin arttırılması amacıyla, başlatılan proje kapsamında 2018 yılı üretim sezonunda Nevşehir Genelinde 106 üretici ile 4 Bin Dekarlık alanda, Azkan ve Akçin 91 Nohut çeşitleri  ile  üretim gerçekleştirilerek Baklagil rekoltesinde artış sağlandı. 3 yıl olarak başlatılan Nadas Alanlarının değerlendirilmesi projesinin bu ikinci yılın da  münavebe sistemi gereği, nohut üretimi yapılan alanlarda ekimi yapılmak üzere, buğday ve arpa tohumlukları, Göre Kasabasında düzenlenen bir  programla  proje kapsamındaki üreticilere, ücretsiz olarak teslim edildi.

Göre Tarım Kredi Kooperatifinde düzenlenen dağıtım programına katılan, İl Müdür Yardımcısı Gürol ÇETİN konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "projemiz birinci yıl % 50 hibeli bakliyat tohumu, ikinci yıl tamamı hibeli hububat tohumu ve  üçüncü  yıl yine % 50 hibeli bakliyat tohumu olarak planlanmış ve proje kapsamındaki 106 üreticilerimizle 2018 yılında nohut üretimimiz gerçekleştirilmiştir. Projemizin bu ikinci yılında  4 Bin dekarlık alanda üretim gerçekleştirmek üzere Glosa çeşidi  buğday  ve Tarım 92 çeşidi Arpa tohumluğunun ekimi gerçekleştirilecektir" dedi.

Üretim sezonunda ekimi yapılacak hububat tohumlukları ile birlikte diğer üretim alanlarında da kontrollerin devam edeceğini ifade eden Gürol ÇETİN, 2019 yılı üretim sezonunun bereketli olması temennisinde bulundu. 


''