25.7.2018 / Gösterim Sayısı : 157

ÇÖREKOTU ÜRETİMİ TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ.

#ÇÖREKOTU ÜRETİMİ TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi kapsamında Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce projelendirilen "Yeni Tescil Çörekotu Çeşidinin Yayımı" için kurulan Avanos ilçesi Göynük köyünde Çörekotu Demonstrasyon alanında Tarla günü düzenlenerek çörekotunun hasadı yapıldı.

            Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürleri, Teknik personeller ve Göynük köyü çiftçilerinin katılım sağladığı programın açılış konuşması yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Okan YILMAZ 'Alternatif ürünlerin geliştirilerek ilimiz ekonomisine katkı sağlamak ve çörekotunun üretimini ilimize kazandırmak amacıyla ilkbaharda kıraç şartlarda ekimini gerçekleştirdiğimiz, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünce tescil edilen Çameli çeşidi çörekotunun sezon süresince kontrollerini gerçekleştirdik. Düzenlediğimiz tarla günüyle hasadını gerçekleştirerek sonuçlarını gösterme fırsatımız oldu, hayırlı olmasını temenni ediyorum' dedi.

            Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Recep EROĞLU Çörekotu denemsi süresince  yapılan iş ve işlemlerle ilgili katılımcılara  bilgiler vererek yetiştiricilik süresince gerekli kayıtların tutulduğunu, bölgenin çörekotu yetiştiriciliğine uygun olduğunu ve alternatif üretim olarak Nevşehir'de üretiminin yaygınlaştırılmasına çalışılacağını bildirdi.

            Yapılan açıklama ve bilgilendirmenin ardından Biçerdöverle hasat gerçekleştirilerek arazi şartlarında değerlendirmelerde bulunuldu. Programın ardında üreticilerle bir süre sohbet eden İl Müdürü Okan YILMAZ alternatif üretimlerin geliştirilmesi ve yeni tekniklerin aktarılması konusunda çalışmaların sürdürüleceğini ifade ederek demonstrasyon süresince katkı sağlayan arazi sahibi Cemal ÖCAL ve teknik personellere teşekkür etti.  


''